Haberler

Yerel Zincirler Haliç’te binlerce profesyoneli biraraya getirdi


03 Mayıs 2012

Anadolu’nun dört bir yanından perakendecilerin biraraya geldiği ‘Yerel Zincirler Buluşuyor’ organizasyonunun dördüncü buluşması Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. YZB 2012; Türkiye Perakendeciler Federasyonu yöneticileri, PERDER başkanları ve üyeleri, Türkiye’nin dört bir yanından gelen perakendeciler, üretici ve tedarikçi firmalarından temsilciler olmak üzere binlerce profesyoneli biraraya getirdi.

 Türkiye’nin perakende profesyonellerini biraraya getiren 2 günlük ‘Yerel Zincirler Buluşuyor’ organizasyonu sona erdi. ‘Kurumsal Yönetim’ ana teması ve ‘Yerel Birliktelikten, Küresel Markaya’ sloganıyla 25-26 Nisan 2012 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen ‘Yerel Zincirler Buluşuyor’ ile ilgili açıklamalarda bulunan TPF Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Aygün, ‘YZB 2012’de ihracat boyutuyla sektörde açılım sağlandığını kaydetti.

Aygün, “YZB 2012, Romanya, Mısır, Bulgaristan, Ukrayna, Suudi Arabistan, Polonya, Gürcistan, Kazakistan, Dubai, Lübnan, Almanya, Azerbaycan, KKTC ve Özbekistan’dan yabancı alıcıları ağırladı. YZB 2012 kapsamında gelen yoğun sponsorluk ve fuar katılım talebini karşılayabilmek amacıyla açık otopark alanına bir prefabrik sergi salonu kuruldu. Böylece YZB’nin daha geniş mekanlarda daha sorunsuz bir alt yapıda gerçekleştirilmesi hedeflendi. Bu yıl YZB Fuarına 115 firma katılım sağladı ayrıca 30 firma da sponsor olarak yer aldı. Bu firmalar yaklaşık 300 büyük markayı temsil etmektedir” diye konuştu.

‘Perakendenin En Başarılı Fikirleri’ Ödülleri de YZB’de sahiplerini buldu

‘Yerel Zincirler Buluşuyor’ bünyesinde geleneksel olarak gerçekleştirilen, sektörün başarılı kişi ve kurumlarının ödüllendirildiği ve rol model olarak sektör ilgililerine sunulduğu ‘Perakendenin En Başarılı Fikirleri’ Yarışması bu yıl dördüncü kez sahiplerini buldu.

Ankara Perder Başkanı Mustafa Altunbilek tarafından verilen ‘Mağaza Tasarımı’ ödülü Bursa’dan Seyhanlar Market’e, İstanbul Perder Başkanı Reşat Narman tarafından verilen ‘Müşteri Hizmetleri, CRM ve Teknoloji Uygulamaları’ ödülü Sarıyer Market’e, İpek Yolu Perder Başkanı Vedat Cergibozan tarafından verilen ‘Promosyon Yönetimi’ ödülü Antalya’dan 1e1 Market’e teslim edildi.

Kayseri Perder Başkanı Selahattin Kılıç tarafından verilen ‘İnsan Kaynakları Uygulamaları’ ödülünü Bursa’dan Milli Pazar, Ege Perder Başkanı Veli Gürler tarafından verilen ‘En iyi Sosyal Sorumluluk Projesi’ ödülünü Gaziantep’ten Winmar Market, Doğu Anadolu Perder Başkanı Ömer Düzgün tarafından verilen ‘Jüri Özel Ödülü’ Gaziantep’ten Cergibozanlar’a verildi. Karadeniz Perder Başkanı Osman Kalafat tarafından Yılmaz Pekmezcan’a perakende sektörüne katkılarından dolayı bir teşekkür plaketi verildi.

Perakendeciler tüm yılın yorgunluğunu Gala Gecesi’nde attı

Hayat’ın ‘Perakendenin Hayatı’ sponsorluğunda Çırağan Sarayı’nda düzenlenen Gala Gecesi’nde başta Coca Cola, Eczacıbaşı, Evyap, Sütaş, Unilever ve Ülker olmak üzere tüm sponsorlara teşekkür plaketi ve ‘Perakende Yasası’nın oluşturulmasında yaptığı katkılarından dolayı eski milletvekili Fatih Arıkan’a ‘Perakendeye Katkı’ ödülü verildi. Perakende sektörünün temsilcileri, Gala Gecesi’nde ünlü sanatçı Zara’nın seslendirdiği birbirinden güzel şarkılar eşliğinde tüm yılın yorgunluğunu attılar.

14,7 milyar TL ciro ile sektörün en önemli aktörü

Aygün yerel zincirlerin her geçen gün büyüdüğünü, yeni kurulan Van Derneği ile birlikte 14 Bölge PERDER Derneği, 330 şirkete ait 3 bin 282 perakende satış noktasında 65 bin 200 çalışanı ile Türkiye perakende sektörünün en güçlü örgütü konumunda olduğunu kaydetti. Aygün, “TPF yıllık ortalama yüzde 20 büyüme oranı, 14,7 milyar TL ciro ve yüzde 30’u aşan pazar payı ile sektörün en önemli aktörü ve temsilcisidir” dedi.

Aygün, federasyonun 2023 hedefinin yıllık ortalama yüzde 15 büyüme ile 70 milyarın üzerinde ciro olduğunu belirtti. Aygün, “2023 yılında yerellikten çıkıp uluslararası oyuncu olmuş, yılda 1 milyar ciroyu aşmış en az 10 federasyon üyesi firma olacak” diye konuştu.

 

Sponsor firmalar

Ana Sponsorlar: Coca Cola, Eczacıbaşı, Evyap, Sütaş, Unilever ve Ülker

Gala Sponsoru: Hayat

Kurumsal Sponsor: Fayda ve Eti

İçecek Spnsoru: Nestle

Özel Yemek Sponsoru: Metin Helva

Resmi Sponsorlar: Altıparmak, Aytaç, Bağdat Baharat, Banvit, Dalin, Düzey, Ofçay, Parex, Tadım, Yörsan

Oturum Sponsorları: NCR, Nielsen ve Ströer Kentvizyon

Destek Sponsoru: Boer, Eker, Lila Kağıt, Pakmaya, Reckitt Benckiser ve Üçge