Haberler

Yerel zincirler bu kez Konya’da toplandı


12 Ocak 2022

TPF heyeti, dördüncü yüz yüze toplantısını Konya’da yaptı. Üyeler arasında birlik ve beraberliği güçlendirmek amacıyla düzenlenen toplantı TPF Yönetim Kurulu Üyeleri, PERDER Başkanları, Bursa ve Kayseri PERDER üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Küresel ve Türkiye ekonomisi ile gıda perakendesindeki gelişmelerin görüşüldüğü toplantıda yerel zincirlerin 2022 yılında hayata geçireceği projeler görüşüldü.

Türkiye genelindeki yerel zincirler arasında birlik ve beraberliği güçlendirmek, sektördeki gelişmeleri değerlendirmek için Türkiye Perakendeciler Federasyonu önderliğinde her ay farklı bir ilde gerçekleştirilen toplantıların yenisi Konya’da gerçekleştirildi. İzmir, Ankara, Gaziantep’in ardından dördüncü kez yüz yüze buluşan yüzlerce yerel zincir market yöneticisi, 2022 yılındaki stratejik planlamalarının ilkini de gerçekleştirdi.

TPF Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, TPF Yönetim Kurulu Üyeleri, bölge başkanları, Konya, Bursa ve Kayseri PERDER üyelerinin katılımıyla gerçekleşen toplantı iki gün sürdü. Gıda perakendesindeki gelişmelerle birlikte ekonomideki gelişmelerin görüşüldüğü toplantıda yerel zincirlerin 2022 yılında hayata geçireceği projeler ve yol haritası da masaya yatırıldı.

“GELECEĞİMİZİ TEHDİT EDEN KONULAR İÇİN DAHA HASSAS DAVRANMALIYIZ”

Gerçekleşen toplantıda gıda fiyatlarındaki artış, enflasyon, döviz kurundaki yaşanan gelişmeler kadar 2022 yılında mutlak odaklanılması gereken konular hakkında uyarıda bulunan TPF Yönetim Başkanı Ömer Düzgün; “Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya, ülke bırakabilmemiz için bugünden elimizi taşın altına koymalıyız. Gözlem yapmamız gereken birçok konu, tanımlamamız gereken birçok sorun ve bunların çözümü için hayata geçirmemiz gereken birçok proje var. Karşılaştığımız ve gezegenimizi her geçen gün daha fazla tehdit eden konularda daha hassas davranmalıyız” dedi.

“10 YILDIR GIDA ENFLASYONUNDA ALARM ZİLLERİ ÇALIYOR”

Küresel ısınmayla birlikte tarım alanındaki kuraklık tehdidinin her geçen gün daha fazla arttığını, son 10 yıldır gıda enflasyonunda alarm zillerinin çaldığını belirten Düzgün, “Kuraklık üretim ve işleme maliyetlerindeki artışı hızlandırıyor. Hayvansal ürünlere yönelik artan talep, süt, işlem gören gıda ürünleri, hububat fiyatlarını olumsuz etkiliyor. Tarım ve hayvancılık alanındaki yaşanan sıkıntıların yanı sıra dünya nüfusunun üçte ikisini temsil eden 30’a yakın ülkede gıda israfı hızla artıyor. Canımızın çektiği, tüketmek istediğimiz birçok ürün belki daha tabağımıza ulaşmadan israf oluyor. 2 milyarı aşkın insan gıdaya erişemezken, milyonlarca ton gıda israf olurken, yine 2 milyarı aşkın insan bugün obezite gerçeği ile karşı karşıya. Daha da kötüsü çevre kirliliği hızla artmaya, doğadaki tüm canlıları tehdit etmeye devam ediyor” açıklamasını yaptı.

“FARKLI ALANLARDA BİRÇOK PROJE GÜNDEMİMİZDE”

Türkiye’de ve dünyada tarladan üretime, dağıtımdan marketlere, evlere ve sofralara kadar tüm zincirde daha dikkatli, sorumlu, sorunları çözüme kavuşturacak adımların atılması gerektiğini belirten Ömer Düzgün şöyle konuştu: “Yerel zincirler olarak her gün milyonlarca müşterimize hizmet veriyoruz. Geçmişten günümüze olduğu gibi başta çevre konusundaki hassasiyetimiz olmak üzere birçok konuda yerel zincirler olarak elimizi taşın altına koyacağız. Tüm paydaşlarımızı da bu önemli görevin bir parçası olmaları için davet edeceğiz. Türkiye’nin 14 bölgesinde 5 bini aşkın mağazada hizmet veriyoruz. Federasyonumuz ve bölge PERDER’lerimiz ile sahipleneceğimiz konuları önümüzdeki süreçte paylaşacağız. Ülkece bugüne kadar birçok kez ekonomik dalgalanma, krizle karşılaştık. Çok şükür hepsini atlattık. Bugünleri de ayakları yere sağlam basan stratejimiz ve planlarımızla atlatacağımıza inancımız tam.”