Haberler

Yerli Market Haftası sektörü buluşturdu


06 Şubat 2017

Bu yıl ikincisi düzenlenen Yerli Market Haftası, üretici, tedarikçi ve yerli perakendecileri bir araya getirerek birlik, beraberlik ve dayanışma mesajı verdi. Katılımcıların yoğun ilgi gösterIMG_4784diği etkinliğin finali ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy’un katılımıyla gala yemeği ile son buldu.

31 Ocak-1 Şubat tarihlerinde Hilton Convention Center’de düzenlenen Yerli Market Haftası, sektörün yoğun katılımına sahne oldu. Yerel ve yerli işletmelerin birbirlerini tanımaları, dayanışma ve paylaşımda bulunmaları amacıyla oluşturulan İstanbul PERDER ve PİN Grup tarafından düzenlenen etkinliğin bu yılki teması “Paylaşmak” oldu. İstanbul PERDER Başkanı Ramazan Ulu, “Yerli Market Haftası’nı planlarken artık çok daha iyi iletişim kurduğumuz iş ortaklarımız olan tedarikçi firmalarımızla birlikte, daha farklı bir formatta birebir görüşmelere imkân tanıyan bir yapıda, PIN grup işbirliği ile verimli bir proje tasarladık. Bu gün, bu hedefimizi gerçekleştirmiş olduğumuzu görmek bizi son derece mutlu ediyor” sözleriyle etkinliğin oluşturduğu dinamik atmosfer sayesinde sağlanan sinerjiye vurgu yaptı.

Etkinlik, dayanışma ortamına sahne oldu
Yerli Market Haftası sağladığı birlik, beraberlik, dayanışma ve paylaşma ortamıyla da sektörden tam puan aldı. Ramazan Ulu, bu dayanışma ortamını şu sözlerle değerlendirdi: “Yerli Market Haftası’ndaki bu dayanışmamız, hem tedarikçi hem perakendeci hem de distribütörlerimizin büyük destekleri sayesinde daha büyük bir anlam kazandı. Bu yıl da satın almacılarımızın Yerli Market Haftası’nda çok etkin bir şekilde yer alması ve görüşmeler gerçekleştirmesi sektör temsilcileri tarafından büyük beğeniyle karşılandı. Özellikle panel ve gösteri alanının fuarla iç içe olması, insanların sürekli temas halinde olduğu, temponun hiç düşmediği ve sürekli hareketin sağlandığı bir ortam oluşturulması, Yerli Market Haftası’nı çok farklı kılıyor. Bizim izlenimlerimiz ve aldığımız tepkiler etkinliğin son derece verimli, hedefine ulaşan bir organizasyon olduğu yönünde. Katılımcı firmalarımızla gerçekleştirdiğimiz memnuniyet anketimiz de bu seneki organizasyondan herkesin son derece memnun kaldığını gösteriyor.”

Duayen Gazeteci Güngör Uras, yerel marketlerin ekonomideki önemine değindi

Yerli Market Haftası’nın ilk gününde, Veysel Diker’in eğlenceli sunumu, tiyatro gösterileri ve renkli yarışmaların yanı sıra katılımcıların stant ziyaretleri ve yoğun B2B (işletmeden-işletmeye)   iş görüşmeleri sayesinde oldukça verimli bir atmosfer oluşturuldu. Program içeriğinde sunucu Berfu Güven’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Perakende Ekonomisi” panelinin konuğu duayen gazeteci Güngör Uras oldu. Uras, “Türk ekonomisinin nabzını perakende kesim tutuyor. Bu alandaki iniş ve çıkışlar Türk ekonomisindeki iniş ve çıkışları da gösteriyor. Bu noktada yerelliğin Türk ekonomisi için büyük önem taşıdığına inanıyorum. Nielsen’in raporuna göre, yerel marketler son dönemde her şeye rağmen büyümeyi sürdürüyorlar. Türkiye ekonomisinde yavaşlamanın görüldüğü bu süreçte çift haneli olarak büyümeye devam ediyor olmaları oldukça umut verici.” sözleriyle yerel marketlerin sektördeki önemine değindi.

Etkinliğin ikinci gününde ise, katılımcılar interaktif olarak yer aldıkları yarışmalarla birbirlerini yakından tanıma fırsatı buldular. Üçler İnsan Kaynakları Yöneticisi Yasemin Parlak moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Geleceğin Paylaşımında Perakendeci ve Tedarikçilerin Rolü” panelinde, Özen Grup İcra Kurulu Başkanı Cemal Özen, Hakmar Yönetim Kurulu Üyesi İsa Albayrak, Lila Kağıt Genel Müdürü Alp Öğücü ve Şenpiliç Genel Müdür Yardımcısı Faik Üçer bir araya gelerek sektörün değerlendirmesini yaptılar.

Panelde; perakende sektörünün temsilcileri olarak İstanbul PERDER’in kuruluşundan bu yana 11 yıllık dönem sürecinde değişim ve gelişim adına neler yapabileceği sorgulandığı, yıllar önce bir araya gelinmesinin en önemli sebeplerinden biri ortak akıl ve tecrübeden faydalanabilmek olduğu ve bu gün de Yerli Market Haftası etkinliğinde bunun gerçekleştirildiğine değinildi. Aynı zamanda PERDER üyelerinin birbirleriyle rekabet de edebileceğini ancak temel anlamda ortak paydada buluşabilecekleri şekilde işbirliği yapılması, tedarikçi ve iş ortaklarıyla birlikte yola çıkarak birlikte başarabileceği, dayanışmanın olumlu etkiler sağlayacağı vurgulandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy gala yemeğine katıldı

Etkinliğin finalinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy’un katılımıyla gerçekleşen gala gecesi yemeği düzenlendi. İstanbul PERDER’in 11. yılına özel olarak kesilen pastanın ardından etkinlikte sahne alan sanatçı Bülent Serttaş, katılımcıların doyasıya eğlendikleri geceye renkli performansıyla damga vurdu.

%96 oranında memnuniyet sağlandı

41 farklı market zincirinin bir araya geldiği Yerli Market Haftası’na toplam 2,816 ziyaretçi katıldı. Etkinlik boyunca özel alanda yapılan 344 planlı B2B görüşmesinin yanı sıra, yaklaşık 500 B2B görüşmesi de katılımcı stantlarında gerçekleşti. 203 tekil firmanın ziyaretçi olarak yer aldığı organizasyonda Surveyontablet teknolojisiyle gerçekleştirilen saha anketine göre %96 oranında memnuniyet sağlandı.