Haberler

Yüksek İstişare Kurulu ilk toplantısını yaptı


18 Mayıs 2015

İstanbul PERDER bünyesinde oluşturulan Yüksek İstişare Kurulu, Tarım İl Müdür Yardımcısı Nazif Koca ve Kılıçlar Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Kılıç’ın katılımıyla ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, perakende sektöründeki sorunların çözümü için perakendeci, yasa koyucu, uygulayıcı ve tedarikçi gibi tüm tarafların sık sık bir araya gelerek, sorunların tespiti ve çözümü için birlikte çalışmaları gerektiği görüşüne varıldı. 

Perakende sektörünün sorunlarını taraflarla birlikte masaya yatırıp, ilgili kurum ve kuruluşlara ileterek çözüm bulmayı amaçlayan İstanbul PERDER, kısa bir süre önce oluşturmuş olduğu Yüksek İstişare Kurulu’nun ilk toplantısını Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirdi. Toplantıya İstanbul PERDER Başkanı Ramazan Ulu, Tarım İl Müdür Yardımcısı Nazif Koca, Kılıçlar Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Kılıç, Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Ergün Güler ve PERDER Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

İstanbul PERDER Başkanı Ramazan Ulu, perakendecilerin sahada yaşadığı yasal sorunlara çözüm bulmak için uygulayıcının, tedarik ayağındaki sıkıntıların giderilmesi için de tedarikçinin İstişare Kurulu’nda olmasını özellikle istediklerini söyledi. Sahada uygulamadan kaynaklı yaşanan sıkıntılar olduğuna değinen Ulu, İstanbul PERDER olarak her zaman denetime açık ve denetimlerin sıklıkla yapılmasını talep ettiklerini dile getirdi. Yaşanan sıkıntıları en aza indirebilmek, uygulayıcının bizden istediklerini, bizim onlardan istediklerimizi ortaya koyabilmek için tüm ilçe müdürlüklerinin katılacağı bir toplantı düzenlemek gerektiğini kaydetti.

Tarım İl Müdür Yardımcısı Nazif Koca, perakende sektöründe yaşanan sorunların giderilmesi için bir araya gelip çözülebileceğine inananlardan olduğunu belirtti. Sorunları dinlemeye her zaman açık olduklarını ifade eden Koca, masaya yatırılmayan sorunların çözüme kavuşturulamayacağını dile getirdi. Denetimlerde yaşanan farklılıklara dikkat çeken Koca, “39 ilçe var. Denetçi, insana dayalı bir faktör. Bakış açıları ve gördükleri arasında farklılıklar oluyor. Bu da ilçeler arasında farklı uygulamalara yol açıyor. Biz de, bu farklılıkları ortadan kaldırmak için kendi aramızda ihtisas komisyonu kurduk. Amacımız denetlerken ceza yazma değil. İnsanın olduğu yerde elbette sorunlar bitmez. Önemli olan birlikteliği sağlamak. Bunu da bu tür toplantılarla sağlayacağız. Bu toplantıların faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

İstişare Kurulu’nun tedarikçi ayağını temsil eden Kılıçlar Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Kılıç, perakende sektörünün hızlı gelişimiyle birlikte ister istemez bazı sorunlar yaşandığına dikkat çekti. Kılıç başlıca sorunları şöyle sıraladı: “Sizin, hızlı büyümenize karşı bizim altyapı olarak yetersiz kalmamızdan kaynaklı sorunlar var. Sizin çok hızlı şubeleşmenizden kaynaklı sorunlar var. Ulaşamama sorunlarımız var. İletişimsizlik sorunu var. Bütün bunlar hızlı büyümenin getirmiş olduğu sancılardan kaynaklı. Bu konuların çözümüyle alakalı üzerime düşen görev neyse yerine getirmeye hazırım.”

İstanbul PERDER Yüksek İstişare Kurulu, Tarım İl Müdürlüğü ve tedarikçi firma yöneticileriyle perakende sektörünün sorunlarını paylaşmak üzere önümüzdeki günlerde yeniden bir araya gelmeye devam edecek.