Haberler

YZB 2015, perakende devlerini bir araya getiriyor


12 Mart 2015

Üretici, yerel zincir ve tüketici üçgeninin köprüsü Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı-YZB 2015, sektör devlerini bir araya getiriyor. Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından bu yıl 7’ncisi gerçekleştirilecek olan YZB 2015, yerli ve yabancı birçok firmanın desteğiyle 15-16 Nisan 2015 tarihlerinde, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde kapılarını aralayacak. 1 milyonu aşkın paydaşı bir araya getirecek olan organizasyon, bu yıl “Dönüşümü Başlat, Geleceği Kazan” teması çerçevesinde “Teknoloji” konusu her yönüyle ele alınacak.

Organize perakendenin en önemli halkası olan yerel zincir marketler, 15-16 Nisan tarihlerinde İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde 7’nci kez bir araya gelecek. Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından düzenlenen ve organize gıda perakendesinin en büyük fuar ve kongre organizasyonu olan Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) 2015; üreticiden tedarikçiye, perakendecilerden sektöre hizmet sunan firmalara kadar 1 milyonu aşkın paydaşı bir araya getirecek.

Globus Fuar ve Kongre Yönetimi tarafından organize edilen ve önceki yıllarda olduğu gibi fuar ve kongre olmak üzere iki ayrı bölümde gerçekleştirilecek olan YZB 2015’te, “Dönüşümü Başlat, Geleceği Kazan” teması çerçevesinde “Teknoloji” konusu her yönüyle ele alınacak. Coca Cola İçecek, Eczacıbaşı, Sütaş, Unilever ve Ülker’in ana sponsor olduğu YZB 2015’i, bu yıl da onlarca sektör devi destekliyor. Hazırlıkların tüm hızıyla sürdüğü YZB 2015’te bu yıl da firmalar arasında iş birliklerinin güçlendirilmesi ve yeni iş birliklerine imza atılması bekleniyor.

Banvit, YZB’de Körpe ile görücüye çıkacak

Yerel zincirlerin, penetrasyonları sayesinde, üreticiler için tüketici ile buluşma noktasında önemli bir rol oynadığını belirten Banvit Pazarlama ve Ürün Geliştirme Müdürü Zafer Tansever, yerel zincirlerin, hızlı hareket etmeleri ve hızlı aksiyon almaları nedeniyle markalara avantaj sağladığına dikkat çekti. Söz konusu avantajların da etkisiyle, firma olarak perakende sektöründe yüzde 35’lik bir pazar payına ulaştıklarını belirten Tansever, firmaların, pazarda ulaşılabilirlik ve katma değer yaratacak ürünleri için, mağaza yapılanmalarına dikkat etmelerinin önemli olduğunu vurguladı. YZB 2015’te yerel zincirlere verdikleri desteği göstermek için bulunduklarını aktaran Tansever; “Ön plana çıkaracağımız ürünler, piliç popcorn ve Körpe markalı yeni piyasaya çıkardığımız hazır ürünlerimiz olacak” dedi.

Eczacıbaşı Girişim: “Markalarımızı büyüteceğiz”

Ulusal zincirlerin her geçen yıl payını artırdığı hızlı tüketim sektöründe, yerel zincirlerin desteklenmesini, ‘Girişim Pazarlama’ olarak çok önemsediklerini belirten Eczacıbaşı Girişim Geleneksel Kanal Satış Direktörü Alp Karahan, “Hızlı tüketim sektöründeki lider satış ve dağıtım şirketi olarak, tüketicilerimize her zaman en iyi kalite ürünleri sunmak ve kaliteden asla ödün vermemek temel prensibimiz” dedi. Karahan, “UNI markamızda Islak havlu grubunda ulaştığımız pazar liderliğini, markanın toplamında ulaşmak için kozmetik tarafına odaklanacağız. Ayrıca 2014’te satmaya başladığımız gıda markalarımızı büyüterek (Heinz ve Bahlsen) Türkiye pazarında hak ettiği yere taşımayı hedefliyoruz. Selpak markasında Yetişkinbezi (inkontinans) yatırımlarımız devam edecek. YZB’de bu ürün portföyümüzü de ön plana çıkaracağız” diye konuştu.